W minionym roku popularne stało się pływanie z psem na SUPie…Pamiętam jak pierwszy raz stanęłam z Kajem razem na desce, jeszcze wtedy pożyczonej…był to rok 2018r i szukając w internecie jakichkolwiek informacji, głównie znajdowałam krótkie zagraniczne info na temat tej aktywności.
Rok później dzięki nawiązaniu współpracy z firmą https://activegames.pl/ miałam swoją wymarzoną deskę, której do dziś nie zamieniłabym na żadną inną, jeśli brać pod uwagę komfort pływania wspólnie z Kajem. No właśnie…. Więc jak zacząć? Albo od czego zacząć?
Na pewno warto wybrać się na warsztaty, na których nauczymy się podstaw. Warto wiedzieć jaka deska będzie bardziej pasowała do nas i dlaczego. Rozwój tej dziedziny sportu spowodował, że wybór desek jest ogromny. Znajdziemy deski, które dedykowane są do pływania na jeziorze oraz takie gdzie spokojnie poradzimy sobie na morskich falach. Oczywiście są też deski specjalistyczne jak rescue lub te dedykowane do ćwiczeń jogi lub pilates. Wszystko zależy od tego gdzie i jak chcemy pływać… No i oczywiście jaki temperament ma nasz współtowarzysz i jakich jest gabarytów… Tak, tak… Temperament psa też jest ważny przy wyborze deski. Komfort nauki pływania na desce SUP w dużej mierze zależy od tego jak deska zostanie do was dobrana również pod względem waszego wzrostu, wagi a także wagi waszego psa. Wyporność deski i jej wielkość ma w tym momencie kluczowe znaczenie dlatego decydując się już na deskę „dla siebie” polecam konsultacje ze specjalistą oraz jeśli jest możliwość to przepłynięcie się na różnych deskach, aby poczuć różnicę. Na warsztatach powinniście uzyskać również informacje jak dobrać długość wiosła oraz w jakim miejscu stanąć by było najbardziej dla was komfortowo i ergonomicznie.
Dobór wiosła
Większość desek SUP posiada podstawowe wiosło w zestawie. Wiosła są w większości wykonane z aluminiowej rękojeści i plastikowego pióra. Niektóre lepsze deski SUP mają podstawowe wiosła wykonane z włókna szklanego lub carbonu. Wiosła są zwykle dzielone zgodnie z liczbą części, na które można je zdemontować. Najpopularniejsze są 3-częściowe wiosła: dolna część z piórem , środkowa i część regulowana z uchwytem. Takie wiosło jest najbardziej popularne ze względu na swoją kompaktowość. Wiosła 2-częściowe: składają się wyłącznie z trzonu z piórem i regulowanej części z uchwytem natomiast wiosło 1-częściowe czyli wiosło stałe lub „fix” posiada jednolitą budowę o długości około 220 cm i każdy użytkownik docina je do wybranej długości. Następnie należy odpowiednio uszczelnić górny uchwyt. Wiosła te są bardzo lekkie, często wykorzystywane do pływania wyczynowego. Zawsze też unoszą się na wodzie.
4-częściowe wiosło lub „combo”. Jest to połączenie klasycznego wiosła do desek SUP i wiosła kajakowego. Tutaj faktycznie dostajesz dwa wiosła w jednym. W komplecie otrzymujesz 3-częściowe regulowane wiosło do wiosłowania na stojąco oraz dodatkową końcówkę z samym piórem. Po zastąpieniu regulowanej części dodatkowym piórem otrzymasz klasyczne wiosło.
Podstawowe wiosła są w większości wykonane z aluminium i plastiku i ważą około 1kg. Wiosła te pływają tylko przez ograniczony czas, mimo, że do środka dostaje się powietrze tworząc tkz. bańkę. Innym zastosowanym materiałem jest włókno szklane. Zazwyczaj włókno szklane jest łączone z materiałem z tworzywa sztucznego. Pióra są lżejsze i elastyczniejsze. W produkcji wioseł używany jest również karbon. Zaletą węgla jest jego wytrzymałość i lekkość. Ponadto karbon można łączyć z innymi materiałami, takimi jak plastik. Materiał jest również elastyczny i dobrze się wygina. Najlepsze wiosła jakie możemy wykorzystywać na deskach SUP, są wykonane w 100% z węgla.
Długość wiosła Dla maksymalnego komfortu oraz największej wydajności wiosłowania a także uniknięcia ryzyka kontuzji, należy dobrać wysokość wiosła do własnej budowy ciała. Ponieważ na samym początku trudno jest ocenić jaka jest ta odpowiednia długość, warto wybrać wiosło 2 lub 3-częściowe z regulowaną końcówką. Dobrym i prostym sposobem jest dodanie do długości wiosła w stosunku do naszego wzrostu ok. 20-25 cm. Jeśli przykładowo nasz wzrost wynosi 170 cm, wówczas przymiarki możemy zacząć od wiosła o długości 195-200cm. Ważne jest, aby wiosło o tej długości miało jeszcze możliwość wydłużenia lub skrócenia o parę centymetrów.
Pamiętaj…
wiosło jest ważną częścią wyposażenia do pływania na desce SUP. Będzie ono miało duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo oraz na ogólne wrażenie Twojej podróży dlatego warto wybrać odpowiednie dla siebie.
Jeśli mamy już dopasowaną do siebie deskę oraz wiosło to czas zacząć naukę pływania na desce SUP. I tutaj ku zdziwieniu zapewne większości was nie polega ona na tym, że wsiadam i płynę… Owszem, jeśli ma być to okazjonalna rozrywka na krótkim dystansie to niech i tak będzie… Natomiast jeśli chcemy mieć z tego faktycznie frajdę i pływać na różnych wodach i dłuższych trasą to wymaga to od nas zgłębienia tematu.
Gdzie stanąć i jak to zrobić?
Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie w tym wpisie: http://supsurfer.pl/2015/08/sup-pierwsze-kroki-na-desce-z-wioslem/. Polecam go, ponieważ bazowałam na nim stawiając pierwsze kroki na swojej desce. Nawet jeśli docelowo chcecie pływać z psem to nigdy nie róbcie tego od razu… To najpierw wy musicie się nauczyć podstaw i poczuć się w miarę bezpiecznie i komfortowo a dopiero wtedy możecie zabrać innych pasażerów, wliczając w to również psa. Na naszych warsztatach grupa początkująca po instruktażu dotyczącym zmiany pozycji z niskiej na wysoką oraz kilkukrotnym przećwiczeniu tego zestawu, wykonuje szereg ćwiczeń poprawiających ich koordynację, równowagę a także świadomość ciała. Przyznaje, że każdy klient jest dla nas nowym doświadczeniem i od każdego uczymy się czegoś nowego. Obserwując naszych uczestników widzę jak bardzo im te ćwiczenia pomagają w nabyciu pewności siebie co przekłada się na to, że dość szybko radzą sobie z czekającymi na nich wyzwaniami wspólnego pływania z psem, który nie ukrywajmy nie siedzi na początku nauki pływania na desce SUP jak sfinks (choć niektórzy mają to szczęście ?).
Upadki
Przede wszystkim radzę od razu kilka takich przyjemności zaliczyć a nie czekać, aż nam się to przydarzy. Gdy kilka razy kontrolowanie wpadniemy do wody, przekonamy się że tak naprawdę nic nam się nie dzieje. Upadki to część wodnej przygody i tak należy do tego podchodzić. Spadając zawsze kierujmy się w bok deski, wówczas spadniemy prosto do wody. Upadki do tyłu nigdy nie są przyjemne, natomiast te do przodu wykorzystujemy wtedy kiedy chcemy się jeszcze uratować przed wpadnięciem do wody bo przecież nie każda utrata równowagi musi wiązać się z kąpielą. Upadając do przodu staramy się upaść na dłonie oraz kolana, czyli tak naprawdę wracamy do pozycji klęczącej, wiosło układamy w poprzek deski. Gdy na wodzie mamy fale to staramy się ustawić deskę w poprzek do nich. A co zrobić jak już spadniemy? Wówczas najpierw pakujemy na deskę wiosło najlepiej układając je w poprzek. Przytrzymując je jedną ręką a drugą opierając się o deskę wdrapujemy się na górę zawsze w okolicach uchwytu czyli środka deski.
To tyle jeśli chodzi o podstawy pływania na SUPie z psem….no własnie z psem:) Gdzieś zagubił nam się w tym wszystkim pies:) Pies oczywiście będzie ale w kolejnej części, bo tak jak pisałam już wcześniej najpierw to człowiek musi się opanować tę sztukę a potem możemy myśleć o tym by pływać wspólnie z psem.