Szkolenie psów

W Polsce szkolenie psów ratowniczych o specjalności wodnej wkońcu przeszło „metamorfozę”. Od lipca 2023 weszła w życie międzynarodowa certyfikacja ILS K9 ,która pozwala nam na rozróżnienie ratownictwa sportowego od ratownictwa wodnego. Istnieje bynajmniej kilka możliwości szkolenia psa i zdobywania potwierdzenia osiągnięcia danego poziomu wyszkolenia. Ale pokolei…..

Szkolenie zespołu pies-przewodnik odbywa się zarówno z zakresu podstaw posłuszeństwa, pracy wodnej, ratownictwa sportowego.

Rzadziej i tylko dla zespołów zaawansowanych uczy się taktyki działań ratowniczych…Wynika to przede wszystkim z tego iż do tego typu ćwiczeń zarówno pies jak i przewodnik muszą posiadać już dość spore umiejętności, w tym przede wszystkim człowiek winien posiadać podstawowe umiejętności ratownicze

W Polsce miejsca w którym szkoli się psy to:

  • sekcje i grupy psów ratowniczych 
  • fundacje i stowarzyszenia
  • szkoły dla psów

Sekcje i grupy psów ratowniczych zazwyczaj przynależą do struktur WOPRu lub podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego – ich członkowie to po prostu osoby chcące pracować ze swoimi psami. Zazwyczaj tylko kilka osób posiada kwalifikacje ratownika wodnego. Warto zwrócić uwagę, zapisując się do takiej sekcji –  czy osoby, które ją prowadzą i szkolą psy mają doświadczenie i wiedzę w prowadzeniu psów, ich szkolenia,czy mają ukończone stosowne kursy lub są behawiorystami. Same osiągnięcia swojego psa to nie jest wszystko  – inaczej szkoli się nowofundlanda, owczarka niemieckiego czy też labradora. Warto, więc zanim zaczniemy gdzieś trenować – pojechać, zobaczyć i ocenić kilka miejsc i wtedy dopiero zdecydować. W sekcjach i grupach psów ratowniczych zazwyczaj przygotowuje się psy do pokazów oraz zawodów psów ratowniczych. Niektóre sekcje organizują je w swoim rejonie. Psy walczą w swoich klasach o jak najlepsze wyniki. W zależności od wieku i od umiejętności mamy do wybory klasy szczeniąt, młodzieży, otwartą, czy weteranów.

Fundacje i Stowarzyszenia – organizują certyfikacje pracy wodnej ( Fundacja Psi Ratownicy, Stowarzyszenie Terranova ) oraz szkolenia wyjazdowe. Psy mają do wykonania zadania z posłuszeństwa na lądzie oraz zadania z pracy wodnej. Na takich wyjazdach szkoleniowych mamy możliwość zdobycia wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Należy pamiętać o tym, iż każde z tych miejsc posiada swoją certyfikację i swój regulamin według którego szkoli się i ocenia psy. Jeśli jest to przygotowanie do konkretnej certyfikacji to codziennie wykonuje się te same ćwiczenia, aby pies zrobił je jak najlepiej.

Szkoły dla psów   –  pod okiem instruktorów i behawiorystów można przygotować psa do zawodów, certyfikacji, do pracy w ratownictwie lub nauczyć szczeniaka oswojenia z wodą, Warto zwrócić uwagę na to, czy szkoła ma odpowiednie przygotowanie –  przez kogo są prowadzone zajęcia wodne.

Jedno jest pewne…Jeśli nasz pies lubi pływać to warto w nim to rozwijać. Pływanie tak samo jak dla ludzi tak samo dla psów jest często świetnym sportem na utrzymanie dobrej kondycji bez obciążania stawów Jest jeszcze jedna kwestia na którą warto zwrócić uwagę: sezonowość pracy wodnej  – w Polsce z psami pracujemy w wodzie najczęściej od kwietnia /maja do września/października – natomiast przez cały rok możemy przygotowywać psa do pracy wodnej psów, gdyż wiele ćwiczeń na lądzie można na wiosnę spokojnie tylko przerzucić na wodę.