Sekcja Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR

Sekcja Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR to miejsce dla właścicieli psów, którzy chcą uczyć się i pracować ze swoimi psami, traktując swoje psy po partnersku, z poszanowaniem ich indywidualnych cech i potrzeb.

Sekcja działa na trzech płaszczyznach, a więc i różne psy mogą w niej znaleźć swoje miejsce:

  • edukacja i profilaktyka bezpiecznej kąpieli i bezpiecznego przebywania z psem, do której przyjmowane są psy spokojne i socjalne.
  • ratownictwo wodne z wykorzystaniem psów, do której przyjmowane są psy przyjacielsko nastawione do człowieka oraz lubiące pracować w wodzie.
  • poszukiwanie ludzi zaginionych przy pomocy psów – dla psów przyjacielskich, pewnych siebie i samodzielnych, lubiących pracować nosem.

Do Sekcji przyjmowane są psy bez cech agresji wraz z przewodnikami, którzy chcą poświęcić swój czas na naukę i pracę z psem wykorzystując metody pozytywnych wzmocnień. Przyjęcie następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii, po półrocznym okresie wspólnych ćwiczeń z Sekcją oraz udziale we wspólnych wydarzeniach, podczas których kandydaci są obserwowani i oceniani. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, członek Sekcji wraz ze swoim psem ma dostęp do wszystkich wydarzeń Sekcji, wspólnych treningów i warsztatów, na których jako team rozwija swoje umiejętności. Rozwój teamów jest uwarunkowany dziedziną działalności, a postępy podlegają ocenie przez Kierownika Sekcji oraz Zarząd Lipnowskiego WOPR.

Kierownikiem Sekcji Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR jest Dorota Sykuła – zoopsycholog, trener psów. Przewodnik dwóch urokliwych psich dam – Fraszki i Frajdy.

Autor: Dorota Sykuła

https://www.facebook.com/Sekcja-Ps%C3%B3w-Ratowniczych-Lipnowskiego-WOPR-2017336891894186/